JIYUGAOKA
STUDIO1
A luxurious space that captures the essence of each era to the fullest. Ideal not only for basic 3-rhythm recordings but also for string quartet sessions and more.
Control Room:12matsBooth:4mats
Behind the director's desk is a comfortable sofa with a living room feel. It is highly comfortable even when recording with a client present. The one-booth studio can handle dubbing of vocals and instruments. By moving to Studio-3 after completing rhythm dubbing in Studio-1, you can continue to record at a reasonable price and with high quality. Controller Crane Song Avocet is a studio monitor controller equipped with a high-precision D/A converter and can be directly connected to a DAW. It provides an accurate and lossless monitoring environment equivalent to that of a large console. In addition, AVID Artist Mix provides intuitive control at your fingertips to produce the most musical expression. Fader control is possible without relying on a mouse. Microphone Choose from a variety of options, from tube mics to solid state. HA/Comp VINTECH Audio X73i and Focusrite ISA428mk2 are permanently installed.
| Monitor Controller/DAW Controller | Crane Song Avocet/AVID Artist Mix ×2 |
|---|---|
| Power Supply | Pro Cable Down & Isolation Trance |
| Monitor | GENELEC 8050A |
| AccuphasePRO-2+ YAMAHA NS10M STUDIO | |
| CPU/RAM | Mac Studio(2023) Apple M2 Ultra / 64GB |
| OS ver | Ventura 13.5 |
| Data Storage | SATA Disk 2TB(Work Internal) |
| PSU | Pro Cable Down&Isolation Trance 200V |
| PT ver | Ultimate 2023.9.0 |
| Card | HDX×1 |
| Audio Interface | HD I/O (8In-8Out) |
| Synchronizer | - |
| Outboard | |
| HA | VINTECH Audio X73i FOCUSRITE ISA 428mk2 GRACE DESIGN m201 mk2 |
| Comp/Lim | UREI 1176 |
| Harmonizer | EVENTIDE H3000D/SE |
| Reverb | LEXICON MPX1 |
| Delay | Roland SDE330 |
| Multi | SONY DPS-V77/YAMAHA SPX990 |
| Gate | DRAWMER DS201 |
| 1h/ALL TIME | 10h LockOut | OVER TIME | HOUSE ENGINEER |
|---|---|---|---|
| ¥11,000 | ¥88,000 | ¥4,950/1H | ¥3,300/1H |
03-5731-2111
Click here to contact us.
JIYUGAOKA
A luxurious space that captures the essence of each era to the fullest. Ideal not only for basic 3-rhythm recordings but also for string quartet sessions and more.
JIYUGAOKA
Equipped with the Crane Song Avocet monitor controller, delivering a straight and uncolored sound. It brings out the clarity and definition of the audio with precision.
JIYUGAOKA
A spacious, living room-style sofa is positioned behind the director’s desk, ensuring a high level of comfort even during client-supervised recording sessions.
TORITSUDAI
A private recording studio focused on vocal recording, guitar dubbing, and narration. It features a 10㎡ booth and a 23㎡ control room.
NAKAMEGURO
A 15-tatami-mat control room with a 2.5-tatami-mat booth. Located on the basement level, with no adjacent studios, allowing you to work without worrying about sound interference.