JIYUGAOKA
STUDIO1
A luxurious space that captures the essence of each era to the fullest. Ideal not only for basic 3-rhythm recordings but also for string quartet sessions and more.
The fusion of the clean, pure, thick and rich analog sound of API512 HA+550EQ and the cutting-edge operability of Solid State Logic's AWS 948 for DAW-based recording is the basic concept of SOUND ARTS Studio-1. Solid State Logic AWS948 AWS is a groundbreaking console that combines the traditional SSL Super Analogue quality mixing console with comprehensive DAW control in one surface. It can be used as a DAW controller to integrate sound sources recorded on a huge number of tracks, and is suitable for any recording scene. SSL EQ You want your audio quality to be as faithful to the original as possible, with low distortion, noise levels, crosstalk levels, etc. Traditional headroom reproduces every nuance of your audio. Sub Console "Api HA+EQ" In this age of digitalization, we want to deliver the warmth of analog sound. A 10-channel head amp and EQ are docked as a sub-console. Customized fader controllers and pans provide excellent operability. Vo.Booth The booth attached to the control room can be used for vocal dubbing when dubbing the rhythm, making it possible to dub demo vocals and three rhythms.
| Console | SSL AWS948 |
|---|---|
| api HA/512×10ch EQ/550a×4ch, 550b×4ch, 560×2ch TOKYO KO-ON/Fader×10ch |
|
| Power Supply | Pro Cable Down & Isolation Trance |
| Monitor | GENELEC 1038A/YAMAHA PC2002 + NS-10M,NS-10M STUDIO/SONODYNE SM100AK |
| CPU/RAM | MacPro(2019) 3.3 GHz 12 Core Intel Xeon W / 48GB |
| OS ver | Monterey 12.5 |
| Data Storage | SATA DISK 1TB(SystemDisk) / SATA DISK 1TB(Work Internal) |
| PSU | Pro Cable Down&Isolation Trance 200V |
| PT ver | Ultimate 2022.5 |
| Card | HDX×2 |
| Audio Interface | HD I/O ×2 (32In-32Out) |
| Synchronizer | SYNC HD |
| Outboard | |
| HA | AMEK 9098EQ(×3)/TUBETECH MP1A/FOCUSRITE ff110(×2)/ VINTECH X73i(×2) /DRAWMER 1960 |
| Comp/Lim | ADL 1000/DBX 160(×2)/DBX 160A(×2)/NEVE 33609/C/SUMMIT AUDIO TLA100/UREI 1176LN/Universal Audio 1176LN/UREI LA-4(×2)/UREI 1178/TUBE TECH CL-1B |
| Harmonizer | EVENTIDE H3000D/SE |
| EQ | TUBETECH PE1C |
| Reverb | LEXICON PCM91/Roland SRV2000/SONY MUR201 |
| Delay | Roland SDE330(×2) |
| Multi | SONY DPS-V77/YAMAHA SPX990 |
| Gate | DRAWMER DS201(×3) |
| De-Esser | ORBAN 536A |
| Dynamic Processor | BBE 822A |
| 1h/ALL TIME | 10h LockOut | OVER TIME | HOUSE ENGINEER |
|---|---|---|---|
| ¥17,600 | ¥154,000 | ¥8,800/1H | ¥3,300/1H |
03-5731-2111
Click here to contact us.
JIYUGAOKA
A luxurious space that captures the essence of each era to the fullest. Ideal not only for basic 3-rhythm recordings but also for string quartet sessions and more.
JIYUGAOKA
Equipped with the Crane Song Avocet monitor controller, delivering a straight and uncolored sound. It brings out the clarity and definition of the audio with precision.
JIYUGAOKA
A spacious, living room-style sofa is positioned behind the director’s desk, ensuring a high level of comfort even during client-supervised recording sessions.
TORITSUDAI
A private recording studio focused on vocal recording, guitar dubbing, and narration. It features a 10㎡ booth and a 23㎡ control room.
NAKAMEGURO
A 15-tatami-mat control room with a 2.5-tatami-mat booth. Located on the basement level, with no adjacent studios, allowing you to work without worrying about sound interference.